Mistä on kyse aikamme taiteessa – taiteen merkitys ja tulevaisuus 2020-luvulla -paneelikeskustelu
Porin taidemuseo järjestää jatkona kevään musiikkia käsitelleelle luentosarjalle paneelikeskustelun taiteen merkityksestä ja tulevaisuudesta. Tilaisuus järjestetään isossa näyttelyhallissa ja sinne on vapaa pääsy.
Paneelikeskustelua vetää Turun yliopiston väitöskirjatutkija Tommi Iivonen ja keskustelun muut osallistujat ovat Sini Mononen (HS taidekriitikko), Laura Lilja (kuvataiteilija) ja Arttu Merimaa (Porin taidemuseon näyttelyintendentti).
Paneelissa pureudutaan mm. kysymyksiin. Mitä on taiteen vapaus 2020-luvulla? Kenen ehdoilla taidetta tehdään? Entä onko taiteella roolia nyt käynnissä olevassa yhteiskunnallisessa murroksessa, joka heijastuu maailmanpolitiikan kautta myös arvoihin ja asenteisiin. Mitä taiteen keinot voivat olla; toimia suunnannäyttäjänä, kuvitella vaihtoehtoja/ vaihtoehtoisia tulevaisuuksia, reagoida, käsitteellistää, osallistua jne.? Tai voiko taiteen kautta toteutua tiloja ja hetkiä, joissa voidaan matkata jonnekin ihan muualle?
Tapahtumatiedot päivittyvät.